ՔՊ-ն պնդում է Վեհարանը Հայաստանից «դուրս բերելու» հոգևորականների մտադրության ապացույցների մասին
«Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության քարտուղար Արթուր Հովհաննիսյանը խորհրդարանական ճեպազրույցների ժամանակ հայտարարել է, որ իշխանությունները բավարար հիմքեր ունեն վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի՝ «Վեհարանն Էջմիածնի գանձերի հետ միասին Հայաստանից դուրս բերելու» մասին հայտարարության վերաբերյալ։
Հովհաննիսյանն ասել է, որ հիմքեր կան, բայց կհրապարակվեն «պատեհ ժամանակին»։ Նա վստահեցրել է, որ վարչապետի ցանկացած հայտարարություն չի կարող անհիմն լինել, և որ իշխանությունները «հավաստի տեղեկատվություն» ունեն որոշ հոգևորականների կողմից Վեհարանը երկրից դուրս բերելու փորձերի մասին։
Հովհաննիսյանը հավելել է, որ դեռևս պարզ չէ, թե արդյոք այս տեղեկատվությունը բավարա՞ր է քրեական գործ հարուցելու համար։
Նա նաև նշել է, որ Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն և նրա շրջապատի հոգևորականների խումբն «ազգային անվտանգության խնդիր են ներկայացնում, և իրավապահ մարմիններն անհրաժեշտության դեպքում միջոցներ կձեռնարկեն»։
Փետրվարի 13-ին Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Հայ Առաքելական եկեղեցու եպիսկոպոսական ժողովը Հայաստանից դուրս անցկացնելը «Վեհարանն Էջմիածնի գանձերի հետ միասին Հայաստանից դուրս բերելու նպատակ ունի»։
Վարչապետը նշել էր, որ իշխանությունների և Հայ Առաքելական եկեղեցու միջև առկա տարաձայնությունների վերաբերյալ կոչն ստորագրած սփյուռքի գործիչները «նպատակ ունեն հեռացնել կաթողիկոսարանը՝ Էջմիածնի գանձերի հետ միասին» և ընդգծել, որ իշխանությունները տեղյակ են նրանց նպատակներին, ծրագրերին և քննարկումներին։