Արթուր Խաչատրյան․ Փաշինյանի դեմ պայքարի ամենաարդյունավետ միջոցը մի քանի խոշոր դաշինքներով պայքարելն է
Ինչո՞ւ է Նիկոլ Փաշինյանը ենթադրում, որ ընդդիմությունը ջախջախիչ պարտություն կկրի։ Հարցման արդյունքները բոլորովին այլ պատկեր են ստեղծում։ Այս մասին NEWS.am-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է «Հայաստան» դաշինքի պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը։
«Նրանց ջղաձգումները ցույց են տալիս, որ լրջորեն մտահոգված են այս արդյունքներով։ Ինչո՞ւ են ձերբակալում տարբեր գործիչների։ Որպեսզի նրանք չմասնակցեն ընտրություններին և չազդեն դրանց արդյունքների վրա։ Նա հասկանում է, որ ընտրությունների միջոցով կրկին վերարտադրվելու իր հնարավորությունները մարում են։ Նրա միակ հույսը ասֆալտն էր։ Բայց բոլորը տեսնում են, թե ինչ է կատարվում»,- նշել է նա։
Խաչատրյանն ասել է, թե նախարարները պետք է ամաչեն, որ խորհրդարանում զեկույցներ են ներկայացրել վարկեր վերցնելու անհրաժեշտության մասին, բայց գումարը սկզբնապես նշված նպատակներով չի ծախսվել։
Նա կարծում է, որ Փաշինյանը նրանց ներկայացրել է որպես ստախոսներ՝ ասելով, որ գումարն իբր ծախսվել է զենքի գնման վրա, մինչդեռ իրականում նա այն ծախսել է էժան PR-ի վրա՝ ցածրորակ ասֆալտ փռելով։
Ըստ նրա՝ այսօրվա պատկերն այնպիսին է, որ կա իշխանություն՝ ի դեմս Փաշինյանի, և կան հականիկոլական ուժեր։ Խաչատրյանը կարծում է, որ այս պայմաններում խելացի խաղալու և իրենց որպես ուժային այլընտրանք կամ երրորդ ուժ ներկայացնելու փորձերը չեն աշխատի։
«Մենք այն ուժն էինք, որն ամենաակտիվ կերպով պայքարում էր Փաշինյանի դեմ՝ թե՛ խորհրդարանում, թե՛ դրանից դուրս։ Ու՞մ դեմ են իշխանություններն ամենաշատ հետապնդումներ նախաձեռնել։ Ամենաշատն ու՞մ դեմ են նրանք ուժկիրառել»,- նշել է պատգամավորը։
Նա համաձայն է այն կարծիքի հետ, որ միայն մեկ ընդդիմադիր ուժը չի կարողանա Փաշինյանին հեռացնել իշխանությունից՝ առաջարկելով ստեղծել մի քանի խոշոր դաշինքներ, որոնք կարող են համատեղ աշխատել Փաշինյանի դեմ արդյունավետ պայքարելու համար։ Խաչատրյանը պարզաբանել է, որ քաղաքական ուժերը, որոնք չեն կարողանա հաղթահարել անցողիկ շեմը, պետք է միավորվեն ավելի մեծ ուժերի հետ։
Նա հիշեցրել է, որ ամռանը, երբ իշխանությունները հարձակումներ սկսեցին Մայր Աթոռի վրա, ձերբակալեցին արքեպիսկոպոս Միքայել Աջապահյանին, «Հայաստան» դաշինքի ներկայացուցիչները չբացառեցին, որ իշխող կուսակցությունը կձեռնարկի նման «խղճուկ քայլ Ամենայն հայոց կաթողիկոսի դեմ»։
Նրա կարծիքով, Գարեգին Բ-ի դեմ քրեական գործը նպատակ ունի խափանելու Եպիսկոպոսաց ժողովը։
«Փաշինյանը փորձում է ցույց տալ, որ իր նպատակին հասնելու համար որևէ իրավական, բարոյական կամ քաղաքական խոչընդոտ չի տեսնում։ Ավելին, նա իր գործողություններով փորձում է ցույց տալ, որ իրավապահ մարմինների աշխատակիցներն իր ստրկամիտ կամակատարներն են, և նա այս զինանոցն օգտագործում է ցանկացած անհատի կամ կազմակերպության դեմ։ Փաշինյանը փորձում է վախեցնել ոչ միայն Հայ Առաքելական Եկեղեցուն, այլև ցանկացած այլ ուժի, կազմակերպության կամ անհատի, որը փորձում է հակառակվել իր կամքին։ Հետևաբար, մենք ասում ենք, որ Հայաստանում հաստատվել է դասական բռնապետություն»,- եզրափակել է պատգամավորը։