«ԱԼԻՔ» ԹԵՐԹԻ ԽՄԲԱԳԻՐ. ԻՐԱՆԸ ՎԱԽԵՆՈՒՄ Է ՀԱՅԱՍՏԱՆՈՒՄ ԻՍՐԱՅԵԼԻ ՆԵՐԿԱՅՈՒԹՅԱՆ ՀԱՍՏԱՏՈՒՄԻՑ
Իրանում դիվանագիտական ​​լեզու է օգտագործվում այսպես կոչված «Թրամփի երթուղու» քննարկման ժամանակ: Այս մասին փետրվարի 18-ին Երևանում փորձագիտական ​​քննարկման ժամանակ հայտարարել է Թեհրանում հրատարակվող «Ալիք» հայկական թերթի գլխավոր խմբագիր Արամ Շահնազարյանը:
«Այնուամենայնիվ, նման հայտարարություններից հետո Իրանի արտաքին գործերի նախարարության խոսնակ Բաղային անմիջապես ավելացրեց. «Բայց»»,- հավելեց Շահնազարյանը: Նա նշեց, որ շատ հարցեր մնում են, որոնք պարզաբանման կարիք ունեն: Այդ պատճառով Իրանի հանրային հատվածում որոշակի մտահոգություններ են մնում: Սա ակնհայտ է: «Այս վերապահումներն ու մտահոգությունները արտահայտվում են բավականին բացահայտ՝ առանց փակագծերի կամ որևէ ենթատեքստի»,- նշեց խմբագիրը:
Շահնազարյանը ընդգծեց, որ TRIP-ը պարզապես տնտեսական նախագիծ կամ ճանապարհային քարտեզ չէ, որը գործում է տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման տրամաբանությամբ, ինչպես պնդում է Հայաստանի ներկայիս կառավարությունը: Իրանցի շատ փորձագետներ TRIP-ի տնտեսական օգուտները երկրորդական են համարում:
«Գլխավոր նպատակը, որը Արևմուտքն ու ԱՄՆ-ն փորձում են իրականացնել TRIP-ի միջոցով, տարածաշրջանում անվտանգության միջավայրի, աշխարհաքաղաքական հավասարակշռության և ուժերի հարաբերակցության փոփոխությունն է։ Իրանի համար սա, առաջին հերթին, լի է չափազանց լուրջ անվտանգության մարտահրավերներով, քանի որ արևմտյան ուժերի ներկայությունը անընդունելի է, հատկապես նրա սահմանների մոտ։ Իրանը կկորցնի նախորդ տարիներին ունեցած բացառիկ տարանցիկ առավելությունն ու կարևորությունը», – բացատրեց «Ալիք» թերթի գլխավոր խմբագիրը։
Արդյունքում, նշեց նա, Իրանի ազդեցությունը տարածաշրջանային գործընթացների, մասնավորապես՝ անվտանգության ոլորտում, կտրուկ կնվազի։
Խոսելով ՆԱՏՕ-ի երկրների կողմից TRIP-ի հնարավոր անվտանգության ապահովման մասին, Արամ Շահնազարյանը, մասնավորապես, նշեց. «Սա փաստացի նշանակում է ամերիկյան, ՆԱՏՕ-ի և արևմտյան ուժերի անմիջական ներկայություն անմիջապես Իրանի սահմանների մոտ։ Եվ սա այն դեպքում, երբ Իրանը 1991 թվականից ի վեր գործնականում որևէ խնդիր չի ունեցել այս ոլորտում»։
Խոսնակը նաև նշեց, որ վերը նշված բոլորից բացի, իրանական կողմն ունի նաև այլ մտահոգություններ։ Մասնավորապես, Թեհրանը վախենում է, որ իսրայելցիները կարող են ի վերջո հայտնվել Հայաստանում։