8. «Կաթողիկոսը ուզում է հափշտակել Եկեղեցու գանձերը»- էս էլ չանցավ
9. «Կաթողիկոսը եկեղեցիներում քաղաքական քարոզ է արել, ուզում է զավթել իշխանությունը»- էս էլ չանցավ
10. «Եկեղեցում կան 4-5 մանկապիղծներ»- …»։
Հիմա մի փոքր ավելի մանրամասն հիշեցնենք այդ կետերից մի քանիսը, քանզի մեր հիշողությունը վաղուց արդեն այնքան է ծանրաբեռնված փաշինյանական իշխանությունների շիզոֆրենիկ հայտարարություններով ու գործողություններով, որ նույնիսկ անցած տարի ասվածն ու արվածն արդեն բավական մոռացվել են։
2025 թվականի մայիսի 29-ին Փաշինյանը կառավարության նիստում ասաց. «Ես ձեզ պաշտոնապես ասում եմ, որ մեր եկեղեցիները չուլանացված են»: Պետության առաջին դեմքի «պաշտոնապես ասածի» ոչ մի ապացույց չներկայացվեց ո՛չ իր, ո՛չ էլ իր թիմակիցների կողմից։
10 օր անց՝ հունիսի 9-ին, նա գրեց իր ֆեյսբուքյան էջում. «Գարեգին Բ-ն խախտել է իր իսկ կողմից կամավորությամբ ստանձնած կուսակրոնության ուխտը և զավակ ունի։ Սա փաստ է և եթե Գարեգին Բ-ն փորձի հերքել, անհրաժեշտ ձևաչափով դա կապացուցեմ»։
Գոյություն ունեցող ոչ մի ձևաչափով այդ պնդումը չապացուցվեց։ Ավելին, իշխանությունները շատ շուտով հաջողությամբ «մոռացան» իրենց պարագլխի «սենսացիոն» հաղորդագրությունն ու անցան այլ «փաստերի»։
ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ 22-ԻՆ ԿԱՌԱՎԱՐԱԿԱՆ ԺԱՄԻ ԸՆԹԱՑՔՈՒՄ Փաշինյանը մեղադրեց Կաթողիկոսի եղբորը՝ Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի թեմի առաջնորդ Եզրաս արքեպիսկոպոս Ներսիսյանին «ԿԳԲ»-ի օգտին աշխատելու մեջ ։ Ընդ որում ՔՊ-ի լրատվական աղբանոցներից մեկը ներկայացրեց անշնորհք սարքած ինչ-որ «փաստաթուղթ», որի կեղծ լինելն ակներև էր անզեն աչքով։
Դեկտեմբերի 3-ին Փաշինյանը հայտարարեց, թե «ինձ պետք չէ անձամբ ինձ ենթարկվող Կաթողիկոս, բայց պետք է մեկը, ով չի ենթարկվում օտարերկրյա հետախուզության ավագ լեյտենանտին և ամենօրյա ռեժիմով չի զեկուցում օտարերկրյա լեյտենանտներին»: Մեկ օր առաջ էլ հայտարարել էր, թե «Հայ եկեղեցու դրսից ղեկավարվելու փաստն այնքան ակնհայտ է, որ նույնիսկ ուսումնասիրության կարիք չունի»։ Կրկին առանց գեթ մեկ փաստի և ապացույցի։
Մոտավորապես հունվարի սկզբին փաշինյանական ծառայանին նորից սկսեց շրջանառել Սուրբ Գեղարդի «վաճառքի (վնասման)» թեման։ Հիշեցնենք, որ նման հայտարարություններ տեղեկատվական դաշտում առաջին անգամ հայտնվեցին «հեղափոխականների» կողմից իշխանության զավթմանը հաջորդած առաջին ամիսներին։ 2018-ի հուլիսին Կաթողիկոսի հրաժարականը պահանջող, այսպես կոչված, «նախաձեռնության» անդամները ներխուժեցին Գարեգին Բ-ի նստավայր, իբր «Գեղարդի անվնաս լինելը ստուգելու» նպատակով։
Այսօրվա իրադարձությունների լույսի ներքո ոչ ոք արդեն կասկած չունի, թե կոնկրետ ով և ինչի համար էր ստեղծել այդ «նախաձեռնությունը»…
Արդեն այս փետրվարին ի հայտ եկան մյուս անհեթեթ մեղադրանքները, ընդ որում դրանցից մեկը հանձնարարեցին հնչեցնել սկանդալային հայտնի կարգալույծ Արման Սարոյանին։ Վերջինս հայտարարեց, թե 2018 (!!!) թվականին Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն «անվանափոխել է» Հայ Առաքելական եկեղեցին ուղղափառի՝ հաստատելով Ռուսաստանի և Նոր Նախիջևանի թեմի կանոնադրությունը, որում պաշտոնապես ամրագրված է «Հայ Առաքելական Ուղղափառ Եկեղեցի» անվանումը ։ Եվ դրանով իսկ «գաղտնի միացրել կամ միաձուլել է» Հայ Եկեղեցին Ռուս Ուղղափառ Եկեղեցուն։
Նման պնդման անգրագիտությունը, կարծում ենք, մեկնաբանության կարիք չունի, և առհասարակ դա անմիջապես հերքվեց մասնագետների կողմից ։
ՄՅՈՒՍ 4 ԿԵՏԵՐԸ՝ «ԿԱԹՈՂԻԿՈՍՈՒԹՅՈՒՆԸ ՏԵՂԱՓՈԽԵԼՈՒ», «ԷՋՄԻԱԾՆԻ ԳԱՆՁԵՐԸ ՀԱՓՇՏԱԿԵԼՈՒ» և «մանկապիղծ քահանաների» մասին, վերաբերում են բառացիորեն վերջին օրերի իրադարձություններին և, հետևաբար, դեռ թարմ են հիշողության մեջ։ Պետք է լոկ ընդգծել, որ վերջին հայտարարությունն արեց Ալեն Սիմոնյանը, և կրկին իսկ՝ մերկախոս: Եվ, չնայած ողջ լրջությանը, չհանգեցրեց իրավապահների որևէ գործողության։
Արձանագրենք. 7 ամիսների ընթացքում Կաթողիկոսի ու Եկեղեցու հասցեին հնչեցրած շատ լուրջ մեղադրանքներից ոչ մեկի վերաբերյալ չի ներկայացվել ոչ մի փաստ-ապացույց ։ Այդ ամենը բացարձակ և լկտի սուտ է, ինչը գերազանց գիտեն նաև իշխանական հանցախմբի անդամները։
Այլապես Ավստրիայում Եպիսկոպոսաց ժողովին Գարեգին Բ Կաթողիկոսի մասնակցությունը թույլ չտալու մոլագար ձգտման մեջ նրանք վերջին ծղոտի պես չէին կառչի Արման Սարոյանի կարգալուծման ողորմելի գործին։ Եթե թեկուզ մեկ փաստ ունենային ստի իրենց 10 կետերից որևէ մեկի վերաբերյալ, ապա շատ ավելի լուրջ ու ծանրակշիռ մեղադրանք կներկայացնեին, և արած կլինեին դա շատ վաղուց։
Եվ վերջում՝ հարց Արթուր Հովհաննիսյանին. ուրեմն ե՞րբ է գալու ձեր ունեցած տեղեկությունները հրապարակելու «հարկ եղած ժամանակը», որպեսզի իրավապահները միջոցներ ձեռնարկեն: Թե՞ դա դառնալու է 11-րդ ստահոդ կետը «Նիկոլի 10 պատվիրաններում»։