Էլինար Վարդանյան․ Իլհամ Ալիևը մտադիր է հայ գերիներին օգտագործել իր նպատակների համար
Իրականում Հայաստանը Ադրբեջանի հետ խաղաղության փուլում չէ։ Այս մասին «NEWS.am»-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտարարել է ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Էլինար Վարդանյանը՝ մեկնաբանելով հայ գերիների նկատմամբ Բաքվի «դատարանի» կայացրած դատավճիռները։
Նրա խոսքով՝ խոսքը վերաբերում է ընդամենը «ոչ պատերազմական» փուլին։ «Չէ՞ որ եթե դու հայտարարում ես լիարժեք խաղաղության մասին՝ միևնույն ժամանակ շարունակելով քո բանտերում պահել գերիներին, նշանակում է՝ գործնականում ոչ մի խաղաղություն էլ չկա», – պարզաբանել է Վարդանյանը։
Նա նաև մատնանշել է ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի՝ Ադրբեջան կատարած այցի անարդյունավետությունը։ «Այդ այցին հաջորդեցին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարություններն այն մասին, որ որևէ համաներում չի լինելու», – հիշեցրել է խորհրդարանականը։
Ընդդիմադիր գործիչը համոզված է՝ Ադրբեջանի ղեկավարը գերիներին օգտագործում է իր նպատակների համար։ Նրանք Ալիևի համար նման են խաղաքարտերի։ «Մյուս կողմից, մենք տեսնում ենք նաև, որ մեր իշխանություններն առանձնապես շահագրգռված չեն գերիների վերադարձով։ Եթե մեր իշխանությունները շահագրգռված լինեին, եթե նրանք պայքարեին իրենց հայրենակիցների համար այնպես, ինչպես դա անում են այլ երկրներ, ապա նրանց վերադարձի հարցը որպես նախապայման կդնեին այս կամ այն փաստաթղթի ստորագրումից առաջ», – ասել է պատգամավորը։