«Հայկական քվե» կուսակցությունը կգնա ընտրությունների՝ առաջնորդվելով համախոհ անհատներին միավորելու մոտեցմամբ։ Այս մասին փետրվարի 18-ին մամուլի ասուլիսում հայտարարեց «Հայաքվե» շարժման համակարգող Ավետիք Չալաբյանը։
Նա համաձայն էր, որ ընդդիմության ներուժը չպետք է ցրվի, որպեսզի չկրկնվի 2021 թվականը, երբ ձայների 20 տոկոսը ոչ թե պարզապես փոշիացավ, այլ օրենսդրական նրբերանգների պատճառով փոխանցվեց իշխող կուսակցությանը։ «Այս առումով մենք իրատեսորեն գնահատում ենք մեր ուժեղ կողմերը և կարծում ենք, որ պետք է միավորենք ուժերը և ներկայանանք միասնական ճակատով՝ համախոհ անհատներով», – նշեց Չալաբյանը՝ հավելելով, որ իշխանափոխությունը ոչ միայն վարչակազմի հեռացում է, այլև նոր ուժի առաջացում։ Չալաբյանը հրաժարվեց նշել, թե որ ուժերի հետ է «Հայկական քվեն» պատրաստ համագործակցել՝ դա համարելով բանակցային էթիկայի խախտում։
Չալաբյանը ընդգծեց, որ 2021 թվականին իշխանությունները խաբեցին ժողովրդին, և ընտրությունը «ներկա» և «նախկին» իշխանությունների միջև էր։ «Մեր նպատակն է կանխել, որ նրանք ժողովրդին հեքիաթներ պատմեն և իրական այլընտրանք ապահովեն», – կրկնեց Չալաբյանը։ Նա նաև նշեց, որ Ալիևը շարունակում է սպառնալ, մինչդեռ Հայաստանի իշխանությունները չեն արձագանքում։ Այս կառավարության օրոք պատերազմը միշտ էլ հորիզոնում է լինելու, զգուշացրեց քաղաքական գործիչը։
Ավետիք Չալաբյանը կրկնեց, որ ընդդիմությունը պետք է միավորվի մի քանի խոշոր գաղափարախոսական խմբավորումների մեջ։ Նրա խոսքով՝ առանձին գործողները անհասկանալի դեր են խաղում։ «Մենք նախընտրում ենք դուրս գալ գործընթացից, քան օգնել իշխանություններին վերընտրվել», – վստահեցրեց Չալաբյանը։
Գագիկ Ծառուկյանի և Սամվել Կարապետյանի գլխավորած ուժերի հետ հնարավոր համագործակցության մասին հարցին նա պատասխանեց, որ հարցը պետք է քննվի ընտրությունների արդյունքների հիման վրա։
Միևնույն ժամանակ, Չալաբյանը բացառեց իշխող վարչակազմի, նրա դաշնակիցների և նախկին իշխանություններին ներկայացնող ուժերի հետ համագործակցությունը։ Ընտրություններից հետո, երբ մենք Ազգային ժողովում լինենք, տարբեր քաղաքական ուժերի միջև համագործակցությունը անհրաժեշտ կլինի, և դա կախված կլինի արդյունքներից, պարզաբանեց Չալաբյանը։
Քաղաքական գործիչը նաև ընդունեց արտաքին ուժերի աջակցությունը իշխող ռեժիմին: «Սա մեր երկրի գործերին բացահայտ միջամտություն է: Նրանք դրամաշնորհներ են տրամադրում մեզ դեմ պայքարելու համար», – նշեց նա՝ հավելելով, որ սա վարկաբեկում է դոնորին և ստեղծում անարդար խաղադաշտ։
Հարցին, թե ով է իրենց քաղաքական ուժի վարչապետի թեկնածուն, Չալաբյանը հրաժարվեց պատասխանել, քանի որ դաշինք կազմելու բանակցությունները դեռևս ավարտված չեն: «Այս հարցին պատասխան չկա: Երբ դրանք վերջնականապես մշակենք, կհայտարարենք վարչապետի, պաշտպանության նախարարի, խոսնակի և նախագահի թեկնածուի անունը», – խոստացավ Չալաբյանը: