Հայտնի ամերիկացի ֆինանսիստ Ջեֆրի Էպշտեյնի գործով հրապարակված փաստաթղթերը մատնանշում են այնպիսի գործողություններ, որոնք կարող են համարվել մարդկության դեմ հանցագործություններ, ըստ ՄԱԿ-ի փորձագետների հայտարարության։
Հունվարի 30-ին ԱՄՆ գլխավոր դատախազի տեղակալ Թոդ Բլանշը հայտարարեց Էպշտեյնի գործի գործերի հրապարակման ավարտի մասին։ Հրապարակված տվյալների ընդհանուր ծավալը գերազանցում է 3.5 միլիոն ֆայլը։ 2019 թվականին Էպշտեյնը ԱՄՆ-ում մեղադրվեց անչափահասների սեռական շահագործման մեջ։ Նույն թվականի հուլիսին նա մահացավ բանտում, իսկ հետաքննությունը եզրակացրեց, որ նա ինքնասպան է եղել։
«Կանանց և աղջիկների նկատմամբ այս վայրագությունների մասշտաբները, բնույթը, համակարգվածությունը և միջազգային ազդեցությունը այնքան ծանր են, որ դրանցից մի քանիսը կարող են համապատասխանել մարդկության դեմ հանցագործությունների իրավական չափանիշներին», – ասվում է փորձագետների կողմից ՄԱԿ-ի մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի կայքում հրապարակված հայտարարության մեջ։
Փորձագետները կարծում են, որ նման հանցագործությունները պետք է հետապնդվեն բոլոր իրավասու ազգային և միջազգային դատարաններում։ Նրանք նաև նշել են, որ փաստաթղթերում պարունակվող մեղադրանքները պահանջում են անկախ, մանրակրկիտ և անաչառ հետաքննություն, «ինչպես նաև քննչական միջոցառումներ՝ պարզելու համար, թե ինչպես կարող էին նման հանցագործություններ կատարվել այդքան երկար ժամանակահատվածում»։
«Մասնակիցների հրաժարականներն ինքնին բավարար փոխարինող չեն քրեական պատասխանատվության համար», – նշել են փորձագետները։ Նրանք ողջունել են որոշ կառավարությունների կողմից փաստաթղթերում նշված ներկա և նախկին պաշտոնյաների, ինչպես նաև անհատների հետաքննությանն ուղղված քայլերը։